Fot. Kalisz24 INFO
Dwie młode osoby, kobieta i mężczyzna w wieku 21 lat podtruły się tlenkiem węgla ulatniającym się z niespranego junkersa. Do tego groźnego zdarzenia doszło we wtorek, 16 lutego w kamienicy Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych przy ul. Kościuszki.
Informację o prawdopodobieństwie ulatniania się tlenku węgla w jednym z mieszkań kamienicy przy ul. Kościuszki 14 strażacy otrzymali we wtorek, 16 lutego około godziny 23.00. Pod wskazany adres niezwłocznie zadysponowano 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 2 Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.
– Po przybyciu na miejsce zdarzenia obecny był już Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajmował się poszkodowanymi. W trakcie sprawdzania pomieszczeń mieszkania po wywietrzeniu i przy otwartych oknach nasze czujniki wielogazowe wykryły obecność tlenku węgla w stężeniu 25 ppm’ów – informuje portal Kalisz24 INFO mł. kpt. Szymon Zieliński, pierwszy oficer prasowy KM PSP w Kaliszu. – Dwie osoby w wieku 21 lat zostały przewiezione do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Poznańskiej. Wydano stosowne zalecenie o nie korzystaniu z urządzenia oraz sprawdzenia jego stanu i drożności przewodów kominowych.
Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
PRZYPOMINAMY!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
RADZIMY!
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Tragedia na terenie prywatnej posesji w Jankowie Drugim w gm. Blizanów pod Kaliszem. Nie żyje…
Niezachowanie ostrożności oraz odległości od poprzedzającego pojazdu było przyczyną zderzenia trzech samochodów osobowych na Al.…
O dużym szczęściu mogą mówić pacjenci oraz personel oddziału ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika…
Pierwsze grudniowe przymrozki i prószący śnieg już za nami, zatem Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Filharmonia…
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od roku 2020 realizuje program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów…
Dwa samochody osobowe - Toyota i BMW - spłonęły w nocy z soboty na niedzielę…