Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej ruszają w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego już w sobotę 12 maja. Znamy już skład jury, które w tym roku wręczy nagrody za najlepsze kreacje aktorskie. Podczas ośmiu dni festiwalu na kaliskich widzów czekają nie tylko spektakle, ale też wiele wydarzeń dodatkowych.
KST to najstarszy festiwal teatralny w Polsce i jedyny w całości poświęcony sztuce aktorskiej. Co roku jury wybiera i nagradza najlepszych aktorów, tworzących rolę w spektaklach z całej Polski. Podczas tegorocznej 58. edycji na trzech kaliskich scenach zobaczymy 11 spektakli konkursowych, w których zagra prawie setka aktorów i aktorek.
W tym roku o nagrody przyznawać będzie czworo jurorów: Anna Ilczuk, wielokrotnie nagradzana aktorka teatralna i filmowa, obecnie w zespole Teatru Powszechnego w Warszawie; Jacek Cieślak, teatrolog, redaktor Działu Kultury dziennika „Rzeczpospolita”; Jacek Wakar, krytyk teatralny, dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia, stały współpracownik TVP Kultura, portalu Onet.pl oraz miesięcznika „Teatr”; oraz doskonale znany kaliskiej publiczności Rudolf Zioło, reżyser, wykładowca na Wydziale Reżyserii Dramatu w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.
Poza spektaklami konkursowym 58. KST widzowie będą mieli okazję wziąć udział w szeregu imprez towarzyszących. W niedzielę 13 maja o 11:00 z placu Kilińskiego (zbiórka pod pomnikiem Adama Asnyka) wyruszymy na Spacerownik Teatralny – „Nie tylko Bogusławski – kaliskie miejsca teatralne”, podczas którego teatrolog Hubert Michalak opowie o istnieniu wielu miejsc i przestrzeni teatralnych, po których nie pozostał już żaden ślad oraz przybliży fascynującą historię Domu Aktora, Kolegium Jezuickiego czy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Orientacyjny czas spaceru to około 1,5 h, udział w spacerze jest bezpłatny. Koordynatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
We wtorek 15 maja i w czwartek 17 maja o 10:30 w Malarni odbędą się pokazy inscenizacji Teatru Telewizji TVP – „Pana Jowialskiego” w reż. Artura Żmijewskiego i „Biesiady u hrabiny Kotłubaj”. Po projekcjach zapraszamy na rozmowę o spektaklach prowadzoną przez Wiesława Kowalskiego – aktora i filologa, naczelnego portalu teatrdlawas.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
We wtorek 15 maja o 16:30 w Malarni będziemy świętować ” Stulecie czystej formy”. Z tej okazji teatr zaprosi na prezentację multimedialną „Witkacy – polimat awangardy” Przemysława Pawlaka z Instytutu Witkacego oraz na dyskusję panelowa „Bydlęca metafizyka”, którą poprowadzi literaturoznawczyni dr Małgorzata Ratajczyk. W rozmowie udział wezmą dr Izabela Curyłło-Klag, dr Marcin Klag, Przemysław Pawlak oraz doc. dr inż. Marek Średniawa.
W sobotni wieczór w oczekiwaniu na werdykt jury przeniesiemy się do „Leningradu” w reż. Łukasza Czuja (sobota 19 maja, 19:30 Duża Scena) ze Strefy Kultury Wrocław. Dwóch aktorów w towarzystwie czterech muzyków zagra 18 utworów, wybranych spośród ponad 200 piosenek zespołu Leningrad . Spektakl to energetyczna i „wyłącznie rockowa” opowieść o rosyjskich outsiderach, żyjących na obrzeżach dzisiejszego mocarstwa, kontestujących politykę, szukających azylu w alkoholu, przyjaźni, byciu razem. Bilety w cenie 90 zł do kupienia w kasie i na stronie Teatru.
Kontynuując tradycje, codziennie po spektaklach widzowie będą mogli spotkać się z ulubionymi aktorami i wziąć udział w rozmowach prowadzonych przez krytyka teatralnego Tomasza Domagałę. Ponadto na oficjalnym blogu festiwalowym DOMAGAŁAsięGŁÓWNEJROLI (domagalasiekultury.pl) będzie można przeczytać codzienne relacje z 58. KST.
Żaden festiwal nie może odbyć się bez Klubu Festiwalowego. Każdego wieczoru Tomek & Kompany zaproszą na muzyczny wieczór, który będzie można spędzić w artystycznym towarzystwie przy lampce wina (Bufet Teatralny, główny gmach Teatru, wejście od ul Częstochowskiej).
Festiwalowi będą towarzyszyć również dwie wystawy: „Plakaty Pawła Króla” w foyer Sceny Kameralnej i w Sali Bogusławskiego oraz „Być aktorem” w foyer Dużej Sceny.
Kaliskie Spotkania Teatralne realizowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą. Głównym sponsorem jest firma MTM Consulting Developer. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego.
Tragedia na terenie prywatnej posesji w Jankowie Drugim w gm. Blizanów pod Kaliszem. Nie żyje…
Niezachowanie ostrożności oraz odległości od poprzedzającego pojazdu było przyczyną zderzenia trzech samochodów osobowych na Al.…
O dużym szczęściu mogą mówić pacjenci oraz personel oddziału ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika…
Pierwsze grudniowe przymrozki i prószący śnieg już za nami, zatem Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Filharmonia…
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od roku 2020 realizuje program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów…
Dwa samochody osobowe - Toyota i BMW - spłonęły w nocy z soboty na niedzielę…