Fot. Karolina Bazan / CKiS
Widowisko uliczne oparte na pierwszych dziewięciu rozdziałach Księgi Rodzaju zakończyło pierwszy dzień 28. Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych La Strada. Sztuka Teatru „A” realizowana jest w konwencji teatru totalnego, obfitując w różnorakie środki wyrazu.
Spektakl Teatru”A” jest próbą plastycznej interpretacji starożytnych obrazów. Na jej kształt wpłynęły wizje literackie, muzyczne, plastyczne i filozoficzne kreślone przez wybitnych artystów i myślicieli europejskich. Interpretacja ta jest jednak na wskroś współczesna — odwołując się do znanych powszechnie wątków Teatr “A” pyta o ich znaczenie w dzisiejszym świecie. Czerpiąc ze wspólnej, europejskiej tradycji pyta o to, co w niej nadal aktualne i żywotne.
Archetypiczny tekst, przez wieki interpretowany na różne sposoby, wywarł fundamentalny wpływ na kształt europejskiej wyobraźni. To jemu zawdzięczamy żywotne koncepcje pochodzenia świata i człowieka, koncepcję winy i zadośćuczynienia, wreszcie koncepcję utraconego i odzyskanego na powrót raju.
Muzyka Jacka Dzwonowskiego, sześciometrowe ekrany z projekcjami multimedialnymi zestawiającymi wybitne dzieła malarskie ze współczesnym video-artem, bogata i funkcjonalna scenografia: bombastyczne kostiumy, szczudła, kukły, ogromne machiny i żywy ogień przeprowadzą widza od Stworzenia, poprzez Upadek, aż do Potopu.
Teatr A jest offowym teatrem „w drodze”, który nieustannie poszukując piękna i sacrum umieszcza tematykę swoich spektakli w szeroko pojętej duchowości człowieka. Całości artystycznych eksperymentów, osadzonych w tradycji religijnej, dopełnia forma – spektakle muzyczne, dramatyczne, formy oratoryjne, widowiska plenerowe, stanowiące połączenie happeningu, teatru ulicznego, fire show, żywego planu z lalkami, etc. Bogate w środki wyrazu formy są nie tylko ozdobnikiem, ale kryją niebanalne treści o uniwersalnych, ponadczasowych prawdach i wartościach. Od 1996 roku, który przyjmują za własną konceptualizację idei teatru niebanalnego, gościli w większych i mniejszych miejscowościach naszego kraju, jak również na festiwalach teatrów ulicznych. Współorganizowali i wystawiali także wydarzenia teatralne w Katowickim Spodku (megawidowiska). Spektakle Teatru A prezentowane były m.in. w rzymskim Panteonie, Holandii, Szwecji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Ukrainie i Białorusi.
Scenariusz: (na podstawie pierwszych 9 rozdziałów Księgi Rodzaju) Mariusz Kozubek * reżyseria: Mariusz Kozubek *muzyka: Jacek Dzwonowski * scenografia, choreografia: teatr A *światła: Robert Wal * obsada: Małgorzata Grund-Bismor, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Maciej Omylak, Marcin Dzwonowski, Marek Stecko, Leszek Styś, Patryk Nowacki * oprawa muzyczna muzyka elektroniczna + Jacek Dzwonowski (skrzypce)
Tragedia na terenie prywatnej posesji w Jankowie Drugim w gm. Blizanów pod Kaliszem. Nie żyje…
Niezachowanie ostrożności oraz odległości od poprzedzającego pojazdu było przyczyną zderzenia trzech samochodów osobowych na Al.…
O dużym szczęściu mogą mówić pacjenci oraz personel oddziału ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika…
Pierwsze grudniowe przymrozki i prószący śnieg już za nami, zatem Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Filharmonia…
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od roku 2020 realizuje program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów…
Dwa samochody osobowe - Toyota i BMW - spłonęły w nocy z soboty na niedzielę…