Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego zaprasza 5 września br. o godz. 18 na wernisaż wystawy Andrzeja Szarka, wybitnego rzeźbiarza, rysownika i plakacisty.
Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie autorskie z tym oryginalnym twórcą, na którym będzie można dowiedzieć się wszystkiego o jego twórczości i inspiracjach. Wierzy on, że granic w sztuce się nie przekracza tylko poszerza. A oto co o uprawianiu sztuki pisze Andrzej Szarek.
O wolności w sztuce
Talent jest narzędziem do uzyskiwania odpowiedzi. Posługując się językiem sztuki identyfikującym własne myśli, tworzymy przestrzeń dla wyrażania siebie za pomocą bryły, plamy, wiersza, dźwięku czy ruchu i w niej pozostajemy na wieki.
Wolność nigdy nie miała szansy w pełni zaistnieć. Jeśli komuś się wydawało, że doznał jej i trzyma ją mocno przy sobie, to jest szczęśliwym głupcem. Mimo wszystko wolności warto szukać, podążać za nią, choćby nawet dotknąć we fragmencie. Im więcej jej w naszej codzienności tym bliżej jesteśmy szczęśliwej samotności. Artyści budują utwory, a poprzez to wyciszają troski. Elementy wolności ukryte są w samodzielności myślenia, w trafionych decyzjach twórczych stanowiących konstrukcję, spoiwo formy. Wolność wpisana jest w utwór, dzieło sztuki. Tam trzeba jej szukać. Istota wolności mieści się w jej poczuciu, jest wpisana w złudzenie. Gdyby istniał dekalog sztuki, to wyznaczyłby jej obszar. Po pierwsze¬ nie wszystko jest sztuką, po drugie nie każdy jest artystą. Wolność w sztuce nie zależy od przekraczania jej granic tylko od zniewolenia, zniewolenia talentem. Jest wstępem do odpowiedzialności.
Andrzej Szarek ma na swoim koncie również ponad 70 happeningów.
Add Comment