foto. Kalisz24 INFO / zakaz kopiowania zdjęć bez zgody autora
Prokurator Rejonowy w Kaliszu umorzył śledztwo w sprawie sprowadzenia pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach w budynku wielorodzinnym przy ulicy Dobrzeckiej, do którego doszło w dniu 15 kwietnia 2017 r. wyniku którego uszkodzone zostało mienie należące do 11 pokrzywdzonych, a suma łącznych strat wyniosła ponad 414.000 zł
– W toku mającego skomplikowany charakter postępowania, w jego początkowym etapie uzyskano opinię biegłego zakresu ochrony przeciwpożarowej, który jako przyczynę zdarzenia powstania ognia wskazał ujawniony na jednym z mieszkań zdjęty z kuchenki elektrycznej garnek, którego zawartość miała ulec zapłonowi skutkującemu rozprzestrzenieniem się ognia na elementy palne pochłaniacza, a następnie drewnianych szafek wiszących nad źródłem ognia. W oparciu o konkluzje powyższej opinii jednej z mieszkanek w/w bloku przedstawiony został zarzut dopuszczenia się występku z art. 163§2 k.k. – to jest sprowadzenia pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach – informuje prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.
W toku postępowania Prokurator uzyskał kompleksową opinię drugiego biegłego z zakresu ochrony przeciwpożarowej, który w wydanej opinii zawarł wnioski odmienne od opinii uzyskanej pierwotnie, oraz wskazał, iż brak jest możliwości dokonania wiarygodnych wyliczeń dotyczących kumulacji energii cieplnej skutkującej zapłonem z uwagi na brak szczegółowych danych dotyczących właściwości materiałów zabudowy kuchennej, które uległy spaleniu oraz danych wilgotności panującej w pomieszczeniu w momencie poprzedzającym pożar.
Celem weryfikacji rozbieżności zawartych w obydwu opiniach, skutkujących brakiem realnej możliwości dokonania karnoprawnych ustaleń Prokurator powołał zespół biegłych z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej, którzy w oparciu o przeprowadzone badania zabezpieczonej kuchenki elektrycznej wykluczyli istnienia oznak potwierdzających przegrzanie stanowiących jej element płyt grzewczych i potwierdzili sprawność techniczną termobimetalowych włączników kuchenki.
– W kategorycznej opinii biegli z Politechniki Poznańskiej wykluczyli przy tym możliwość powstania źródła ognia w mechanizmie wskazanym w uzyskanych w toku postępowania opiniach biegłych z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Wobec niedających się usunąć wątpliwości i wyczerpania dalszych możliwości dowodowych pozwalających na dokonywanie ustaleń karnoprawnych ustaleń Prokurator umorzył śledztwo w przedmiotowej sprawie – dodaje prokurator Meler.
Powyższa decyzja procesowa jako nieprawomocna została zaskarżona przez jednego z pokrzywdzonych do Sądu Rejonowego w Kaliszu, gdzie trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozpoznania zażalenia.
Tragedia na terenie prywatnej posesji w Jankowie Drugim w gm. Blizanów pod Kaliszem. Nie żyje…
Niezachowanie ostrożności oraz odległości od poprzedzającego pojazdu było przyczyną zderzenia trzech samochodów osobowych na Al.…
O dużym szczęściu mogą mówić pacjenci oraz personel oddziału ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika…
Pierwsze grudniowe przymrozki i prószący śnieg już za nami, zatem Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Filharmonia…
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od roku 2020 realizuje program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów…
Dwa samochody osobowe - Toyota i BMW - spłonęły w nocy z soboty na niedzielę…