Trzydniowa wizytacja Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej odbywała się na terenie Południowej Wielkopolski w dniach 20-22 września. Posłowie odwiedzili również powiat kaliski, w którym wraz z włodarzami samorządów odwiedzili Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku, zrewitalizowany Dworzec PKP w Opatówku, Wiejski Inkubator Przedsiębiorczości w Godzieszach, a także gospodarstwo rolnicze Państwa Wangów.
W składzie wizytującej Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej znaleźli się: Poseł Kazimierz Gołojuch (Przewodniczący Podkomisji) –PIS, Poseł Jacek Czerniak – SLD, Poseł Andrzej Grzyb – PSL, Poseł Anna Kwiecień – PIS, Poseł Piotr Polak – PIS, Poseł Tadeusz Zwiefka – PO.
Członkowie Podkomisji odwiedzili nasz region na zaproszenie Posła na Sejm RP Andrzeja Grzyba. Członkowie Podkomisji byli niezmiernie zadowoleni z wizytacji, podkreślali świetne relacje pomiędzy różnymi samorządami, samorządami wszystkich szczebli, które współpracują respektując swoje zadania.
Podkomisja swój wnioski z wizyty przedstawi w Warszawie, aby doświadczenia i rzeczywiste potrzeby gmin, powiatów i województwa nie zostały zapomniane.
21 września br. władze powiatu kaliskiego Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz wzięli udział w Konferencji dotyczącej doświadczeń samorządów z dotychczasowego wydatkowania funduszy europejskich w latach 2014 – 2020 w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz oczekiwań wobec Umowy Partnerstwa do 2027 roku. Konferencja odbyła się w Akceleratorze Kultury w Kaliszu. W powiecie kaliskim Członkowie Podkomisji oraz włodarze samorządów odwiedzili także Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku, zrewitalizowany Dworzec PKP w Opatówku, Wiejski Inkubator Przedsiębiorczości w Godzieszach, a także gospodarstwo rolnicze Państwa Wangów oraz grupę producentów warzyw Wanga Sp. z o.o.
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ukazało swoim gościom jak wielką sprawą jest pamiętanie o przeszłości i pielęgnowanie tradycji. Podczas wizyty członkowie zapoznali się ze stałymi wystawami Muzeum i jego niezwykłą wystawą pianin i fortepianów.
Gminna Biblioteka Publiczna imienia Braci Gillerów, która pełni role również powiatowej biblioteki pokazała, że w dzisiejszej zdigitalizowanej, cyfrowej rzeczywistości, coraz bardziej okrajanej i zubożonej pod względem treści, są oddani pasjonaci, którzy dopilnują, że jedno z największych osiągnięć dorobku naszej cywilizacji – książki i słowo pisane, nie odejdą w zapomnienie. Działalność tej instytucji przypomina również, że sprawą nadrzędną są dzieci, których odpowiednie wychowanie pełne troski, oddania i zrozumienia jest kluczem do społeczeństwa składającego się ze światłych i odpowiedzialnych obywateli.
Gościna u państwa Wanga dała możliwość poznania rodzinnego sukcesu gospodarczego. Został on zbudowany dzięki połączeniu nowoczesnego rolnictwa opartego na dobrze przemyślanym planie biznesowym młodych rolników, z fundamentami stworzonymi przez rodzinne tradycje, pracowitość i gospodarność starszego pokolenia.
Natomiast spotkanie w budynku byłej szkoły w miejscowości Kakawa- Kolonia i interesująca wypowiedź Wójta Gminy Godziesze Wielkie Józefa Podłużnego, była z kolei pouczającym wzorem, jak dzięki zdeterminowaniu i dobrej woli można kreatywnie kształtować rozwój gminy.
Tragedia na terenie prywatnej posesji w Jankowie Drugim w gm. Blizanów pod Kaliszem. Nie żyje…
Niezachowanie ostrożności oraz odległości od poprzedzającego pojazdu było przyczyną zderzenia trzech samochodów osobowych na Al.…
O dużym szczęściu mogą mówić pacjenci oraz personel oddziału ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika…
Pierwsze grudniowe przymrozki i prószący śnieg już za nami, zatem Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Filharmonia…
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od roku 2020 realizuje program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów…
Dwa samochody osobowe - Toyota i BMW - spłonęły w nocy z soboty na niedzielę…