Miasto Kalisz i Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania Głównego Rynku oraz Nowego Rynku wraz z łączącą je ulicą Kanonicką w Kaliszu. Ogłoszenie jego wyników nastąpi 11 grudnia 2019 roku.
Celem konkursu jest uzyskanie koncepcji zagospodarowania terenów śródmiejskich o wysokich walorach estetycznych, atrakcyjnej dla mieszkańców i odwiedzających miasto. Powinna ona jednocześnie wpisywać się w otoczenie, z uwzględnieniem istniejącego szerszego kontekstu i przestrzeni zurbanizowanych o charakterze historycznym, które znajdują się wokół obszaru objętego konkursem. Jest to Główny Rynek z Nowym Rynkiem wraz z łączącą je ulicą Kanonicką.
– Konkurs ten ma charakter otwarty, każdy może wziąć w nim udział. Regulamin został też udostępniony w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, więc będą się z nim mogli zapoznać także architekci z zagranicy, którzy być może też spróbują zmierzyć się z zadaniem konkursowym. Nie chcieliśmy zespołom narzucać konkretnych rozwiązań. Prosimy projektantów, żeby rozwiązali kwestię chociażby parkowania na Nowym Rynku, ale nie wskazujemy jaki ma być rodzaj parkingu. Wszystkie rozwiązania mają przystawać do miasta i być ekonomicznie uzasadnione, a jednocześnie ciekawe. Muszą też odpowiadać na potrzeby mieszkańców Kalisza – wyjaśnił podczas dzisiejszego briefingu prasowego prezydent Krystian Kinastowski.
Efektem konkursu ma być koncepcja urbanistyczno-architektoniczna najlepsza pod względem kompozycyjno-przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym, na nowo definiująca ten ważny dla miasta obszar, określająca jego relacje z istniejącym otoczeniem oraz wskazująca zasady kształtowania przestrzeni miejskiej o różnym charakterze. Celem Konkursu jest wyłonienie opracowania prezentującego współcześnie i atrakcyjnie ukształtowaną i zagospodarowaną przestrzeń publiczną w nowym ujęciu, adekwatną do dzisiejszych potrzeb mieszkańców z uwzględnieniem racjonalnych rozwiązań na miarę możliwości Miasta Kalisza i w odniesieniu do jego skali.
Autor pracy, którą sąd konkursowy wskaże jako najlepszą, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 45 tysięcy złotych. Zostanie także zaproszony, w trybie zamówienia z wolnej ręki, do negocjacji umowy na szczegółowe opracowanie swojej pracy, obejmujące w szczególności wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego. Wykonawcy opracowań uhonorowanych drugą i trzecią nagrodą, a także wyróżnionych, również otrzymają nagrody finansowe. Na wszystkie Miasto Kalisz przeznaczy pulę 120 tysięcy złotych. Za realizację całego zamówienia poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich otrzyma wynagrodzenie w wysokości 147 600 złotych.
Skład sądu konkursowego
Przewodniczący Sądu: dr arch. Maciej Hawrylak – SARP Wrocław, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP
Sędzia referent: arch. Grzegorz Cencek – SARP Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP
Członkowie:
Zastępca sędziego:
Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej www.poznan.sarp.org.pl/konkurs-rynki-kalisz/
Tragedia na terenie prywatnej posesji w Jankowie Drugim w gm. Blizanów pod Kaliszem. Nie żyje…
Niezachowanie ostrożności oraz odległości od poprzedzającego pojazdu było przyczyną zderzenia trzech samochodów osobowych na Al.…
O dużym szczęściu mogą mówić pacjenci oraz personel oddziału ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika…
Pierwsze grudniowe przymrozki i prószący śnieg już za nami, zatem Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Filharmonia…
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od roku 2020 realizuje program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów…
Dwa samochody osobowe - Toyota i BMW - spłonęły w nocy z soboty na niedzielę…